Ultrazvok kot most do zdravja žensk

Ultrazvok je zagotovo ena najpomembnejših in najvarnejših diagnostičnih metod v sodobni medicini. Njegova uporaba sega vse od spremljanja stanja notranjih organov do zgodnjega odkrivanja bolezni, kot so tumorji ali ciste. Med številnimi vrstami ima ultrazvok dojk eno osrednjih vlog pri zagotavljanju zdravja žensk, saj omogoča pravočasno odkrivanje sprememb, ki bi lahko kazale na resnejša obolenja. Kakšne prednosti ima ultrazvok na splošno in kako ultrazvok dojk ter drugih organov prispeva k boljšemu zdravju žensk?ultrazvok dojk 1

V katerih primerih potrebujemo ultrazvok?

Glede na posvet z zdravnikom, ki obravnava naše težave, bomo prejeli napotitev na tovrstni pregled, pri čemer so čakalne dobe odvisne od stopnje nujnosti (redno, hitro, zelo hitro). Pregled lahko opravimo tudi samoplačniško, da preventivno preverimo stanje oziroma da čim prej pridemo do obravnave pri ponudniku, ki nam je najbolj dostopen. Najpogosteje ga potrebujemo v naslednjih primerih:

  • Preiskave trebušne votline: Za pregled jeter, žolčnika, trebušne slinavke, ledvic in drugih organov.
  • Spremljanje nosečnosti: Za spremljanje razvoja ploda brez kakršnih koli tveganj za mater ali otroka.
  • Slikanje sklepov in mišic: Uporaben je za diagnostiko poškodb ali vnetij.
  • Specializirane preiskave, kot je ultrazvok dojk: Ta metoda je namenjena odkrivanju sprememb v prsnem tkivu.

Gre torej za vsestransko uporabno preiskavo, pri kateri s pravočasno diagnostiko lahko preprečimo razvoj resnih bolezni ali jih odkrijemo v zgodnji fazi, ko je zdravljenje najučinkovitejše.

ultrazvok (2)

Ultrazvok dojk – nepogrešljiva preiskava za ženske

Ultrazvok dojk je diagnostična metoda, ki je namenjena pregledu prsnega tkiva, o čemer je več podatkov zapisanih na tej strani: https://www.ultralab.si/sl/storitve/pregledi/ultrazvok-dojk.html. Pogosto se uporablja bodisi kot:

  • samostojna preiskava za ženske pred 40. letom starosti, ker je njihovo tkivo bolj gosto, z manj maščobnega in več žleznega ter vezivnega tkiva, saj so pri mamografiji manjši tumorji in žlezno tkivo težje ločljivi,
  • ali kot dopolnilo mamografiji, še posebej pri ženskah po 45. letu starosti, kjer mamografija ne poda vseh informacij, saj z njo ne moremo odkriti vseh vrst sprememb (odkrije kar med 10 do 40 % rakov, ki niso vidni na mamografiji).

Kadar se nam pojavijo razne nepravilne tvorbe, je odličen za prepoznavanje cist, tumorjev in drugih sprememb v tkivu. Tvorba je lahko:

  1. a) trde oblike,
  2. b) napolnjena s tekočino ali pa
  3. c) oboje

oziroma je lahko rakava ali nenevarna. Ultrazvok dojk je priporočljiv tudi za redne preventivne preglede, še posebej pri vseh z družinsko anamnezo raka na tem predelu. Zaradi odsotnosti sevanja je primeren za pogoste preglede. Med preiskavo pacientka sleče zgornji del oblačil in leži na hrbtu ali boku. Na kožo se nanese gel, ki izboljša prevodnost zvočnih valov. Zdravnik nato s pomočjo ultrazvočne sonde pregleduje tkivo. Postopek traja približno 15–30 minut in je popolnoma neboleč.

Ultrazvok 2 (1)

Kdaj je priporočljivo opraviti ultrazvok dojk?

Strokovnjaki ga priporočajo, če opazimo kakršne koli spremembe v tkivu prsi, če čutimo bolečine ali imamo izcedek iz bradavic oziroma druge nenavadne simptome, saj omogoča hitro identifikacijo vzroka. Kot navedeno, pa se ga lahko poslužujemo tudi za redne preventivne preglede za zgodnje odkrivanje težav, še posebej pri vseh z večjim tveganjem za razvoj bolezni. Rezultati so namreč na voljo takoj, kar omogoča hitro diagnostiko in nadaljnje ukrepanje.

ultrazvok dojk 3

Ultrazvok za pregled drugih organov

Kot neinvazivna in neboleča metoda slikanja, ki uporablja visoko frekvenčne zvočne valove za ustvarjanje slik notranjih organov in tkiv, je popolnoma varen, saj ne uporablja ionizirajočega sevanja, ki je značilno za rentgenske preiskave, zato ga lahko izvajamo večkrat, tudi v nosečnosti. Ultrazvok je med drugim nepogrešljivo orodje v ginekologiji, saj omogoča pregled in spremljanje reproduktivnega sistema:

  • Ocena stanja maternice in jajčnikov: Uporablja se za odkrivanje miomov, cist, endometrioze in drugih sprememb ali zunajmaternične nosečnosti.
  • Spremljanje ovulacije: Pri ženskah, ki načrtujejo nosečnost ali imajo težave s plodnostjo, omogoča natančno spremljanje ovulacije.

Nadalje ultrazvok trebuha omogoča oceno zdravja organov, ki tudi igrajo ključno vlogo pri zdravju žensk, na primer, pri iskanju vzrokov prebavnih težav ter nenavadnih krvavitev ali bolečin, pri preiskavi mehurja in ledvic pa zdravnik lahko prepoznava kamne, okužbe ali druge nepravilnosti. V nosečnosti je bistven za spremljanje razvoja ploda in ocenjevanje zdravja matere:

  • Uporablja se za zgodnje potrjevanje nosečnosti in oceno starosti ploda.
  • Kasneje omogoča preverjanje razvoja organov ter rast ploda in odkrivanje morebitnih nepravilnosti.
  • Pri tveganih nosečnostih pa pomaga zaznati težave, kot so nepravilnosti posteljice, preeklampsija ali zastoj rasti ploda.

Z njim lahko tudi dobro spremljamo stanje pri že obstoječih kroničnih težavah in ustrezno prilagoditev terapije, v kolikor je to potrebno.

ultrazvok 1 (1)

Kolikšna je čakalna doba in kakšna je cena za samoplačniške preglede?

Čakalna doba preko javnega zdravstva je odvisna od vrste napotnice in obremenjenosti zdravstvene ustanove, kjer bo izvedena preiskava. Za rutinske preiskave bomo morda čakali od nekaj tednov ali do nekaj mesecev, podobno tudi za specializirane, za nujne pa nekaj dni. Pri zasebnih izvajalcih so čakalne dobe krajše in je termin možno dobiti že v nekaj dnevih ali tednu, odvisno od razpoložljivosti. Cene se gibljejo med 50,00 in 150,00 EUR glede na vrsto pregleda, ki ga potrebujemo.

Author: Borboleta

Deli to objavo na